Alsódaka-puszta (Papkeszi)
„Inkább te ne egyél, de a szegényeknek mindig adj.”
„Aki megkönyörül a szegényen, az Úrnak ad kölcsön, s ő megfizet neki tettéért.” (Péld 19,17)
Bódi Mária Magdolna 1921. augusztus 8-án született Szigligeten, szegény uradalmi cseléd szülők gyermekeként. Nehéz szociális helyzete miatt családjának sokat kellett költöznie, így a Balaton-felvidék számos településén laktak.
Magdi családjával 1942. április 1-jén Alsódaka-pusztára költözött. Magdi ebben az időszakban a balatonfűzfői oltáregyletben, a gyártelepi Mária-kongregációban és a vilonyai Szívgárdában tevékenykedett.
Az Alsódaka-pusztán töltött évek alatt történt: 1942. december 8-án Magdit Mária-kongreganistává avatták; 1943-ban átvette a vilonyai Szívgárdát; 1943 nyarán Pécelen zárt lelkigyakorlaton vett részt, melyen megfogalmazódott benne titkos kérése, hogy korán haljon meg, de olyan halállal, mely az ifjúságra hat, hogy Krisztushoz találjon; 1943-ban ápolónői tanfolyamot végzett. Frontszolgálatra jelentkezett, azonban a munkahelye nem engedte el, mert nagyon jó munkaerő volt, és számítottak a munkájára.
A család 1944. április 1-jén Alsódaka-pusztáról Litérre költözött.
Magdi rövid, de teljes és példamutató életében Isten szeretetét közvetítette az elesettek, betegek, gyermekek és rászorulók felé.
1945. március 23-án halt meg, amikor egy szovjet katona erőszakos közeledését követően Jézusnak tett tisztasági fogadalma védelmében életét áldozta.
A cselédsorból származó munkáslányt 2025. szeptember 6-án XIV. Leó pápa megbízásából Erdő Péter bíboros avatta boldoggá Veszprémben.
Magdi az emberekhez való pozitív viszonyulásával, hétköznapi szeretetcselekedeteivel valóban megélte, amire Isten hívta. A hétköznapok szürkeségébe fényt vitt, Isten fényét, szépségét.
„A szegényekhez már nagyon korán vonzódott. Még Köveskálon történt, hogy egy kisgyermek a szomszédságunkban elvesztette szüleit. A nagyszülők nevelték. Amikor közeledett a hideg idő, Magdi egy napon így szólt édesanyjához:
– Édesanyám, én elmegyek és kéregetek, hogy pénzt szerezzek és meleg ruhát vehessek neki.
– Hát nem szégyellsz koldulni?
– Miért szégyellnék? Összeszedem a pénzt és veszek neki egy télikabátot. A pénz hamarosan együtt is volt, a meleg ruha elkészült. Az eset sokaknak feltűnt és meg is jegyezték:
– Milyen csodálatos lelke van ennek a kislánynak.”
(Részlet P. Temesi József S.J.: Tanúságtétel liliommal, vérrel c. könyvéből)
• kép: Magdi fehér galléros blúzban
